Úvodná stránka > Srdcovo-cievne poruchy > Srdcové arytmie

Srdcové arytmie

pondelok 7. júl 2014, napísal(a) admin

Zmeny v srdečnej aktivite nemusia byť zaznamenané iba v hrudi, ale celkovo ich často ľudia zacítia na krčných tepnách alebo si ich môžu všimnúť vďaka poteniu, zoslabeniu alebo nevoľnosti, prípadne aj odpadávaniu. Nie vždy tieto príznaky znamenajú práve arytmiu. Nie vážnou, ale zato celkom často vyskytovanou je arytmická porucha, ktorá sa začne objavovať s postupujúcim vekom. Na druhej strane k tým vážnejším patrí ventrikulárna (komorová) arytmia, ktorá je neslávne známa aj s nárastom úmrtnosti. Pokiaľ nastáva po infarkte tak je ešte nebezpečnejšia, keďže môže viesť aj k smrti. Zaujímavosťou je, že EKG vykonávané na odbornej úrovni nedokáže objaviť a určiť tento typ arytmie. Je takisto dokázané, že výskyt takýchto typov arytmií narastá s vekom, ale aj po infarkte.

Kardiostimulátor dokáže vyriešiť problém s pomalou srdečnou činnosťou. Ako tento problém vzniká? Pomalý tlkot srdca je vyvolaný blokovaním systému elektrického vedenia v srdci. Tento operačný zákrok je čoraz viac využívaný v modernej medicíne, a to bez akéhokoľvek obmedzenia vekom, teda určený pre pacientov v každom veku. Takisto sa vo vyššom veku pacienta využíva aj viacej sofistikovaný spôsob, ktorým je práve prístroj zvaný defibrilátor. Má niekoľko výhod, ktoré určujú jeho spoľahlivosť a efektívnosť. V súčasnosti je známych aj niekoľko iných metód ako riešiť problémy srdcovej arytmie. Sú nimi práve novo vyvinuté lekárske terapie za pomoci liečiv, ktoré kladne ovplyvňujú arytmie. Napriek tomu treba sa zamýšľať nad inými chorobami, ktoré sú takisto spojené s vekom, pretože by mohli ovplyvniť účinok lieku ako pri vstrebávaní lieku, tak aj pri jeho vylučovaní.

Rozšírenosť arytmií narastá a preto by nemala byť ignorovaná. Je to ochorenie, ktoré určite treba sledovať, pretože aj keď na jednej strane nemusí znamenať vôbec nič, na druhej strane sa z neho môže stať zabijak. Problémy s ňou mávajú väčšinou starší pacienti, teda riziko narastá s vekom. Ako náhle na sebe spozorujete niektoré z príznakov, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, avšak pamätajte na to, že odhalenie tejto choroby je pomerne náročné, a tak sa za žiadnu cenu nenechajte odbiť.