Úvodná stránka > Jednoduché a efektívne cvičenia > Brušné svaly

Brušné svaly

pondelok 2. jún 2014, napísal(a) admin

Väčšina z nás túži po krásnom sexi brušku. Je to naozaj oprávnené, keďže hlavne počas letnej sezóny svoje brucho odhaľujeme bežne, nehovoriac o kúpalisku, kde každého trápi to, či v plavkách vyzerá dobre či mu pristanú. Keďže brucho nie je tvorené iba z jedného jednoduchého svalu, cvičenie brucha si vyžaduje mierne hlbšie znalosti o ňom, ako aj komplexnejšie cvičenie, ktoré sa skladá z viacerých cvikov. Na druhej strane to znamená jednu zaujímavú výhodu, a tou je fakt, že vzhľadom na to, že brucho nepozostáva z jedného jediného svalu, ale z viacerých, môžeme každý deň trénovať inú časť brucha, pričom nám nehrozí zbytočné pretrénovanie. Aby sme však vedeli, ktoré časti sú ktoré a ako s nimi cvičiť, pozrime sa na rozdelenie svalov brucha.

Najväčším a teda aj tým prvým svalom, ktorý si každý všimne je priamy sval brucha. Je to práve ten sval, ktorý keď je poriadne vyšportovaný a vypracovaný tvorí na bruchu takzvané tehličky, ako to mnoho ľudí volá. Je teda veľmi dôležité, aby ste posilňovali práve tento sval. Veľmi dobrý tréning pre tento typ svalov sú práve známe skracovačky. Pri nich si ľahnite na podložku a s výdychom zdvihnite nohy tak, aby sa vaše lopatky neboli položené na podložke. Sval, ktorý nám pomáha denno-denne pri otáčaní sa, sa nazýva vnútorný šikmý sval. Nie je nutné ho samostatne posilňovať, keďže jeho zlepšovanie dosiahneme pri posilňovaní jeho suseda, vonkajšieho šikmého svalu. Úlohou je opäť rotácia a rôzne aktivity a činnosti spojené s chrbticou. V polohe ležmo s pokrčenými kolenami položte ľavý členok na pravé koleno. Ďalším svalom je priečny sval, ale s ním sa takisto nemusíte vôbec zaoberať. Máme ho na to, aby nám pomáhal pri dýchaní. Za úklony a záklony zase vďačíme štvorhrannému bedrovému svalu, ktorý vieme posilňovať pri joge alebo pilates cvičení.

Svaly sú dôležité ako aj po praktickej stránke, tak aj po estetickej stránke. Nikto nie je zvedavý na ovisnuté telá, z ktorých sa vylieva tuk. Ak máte miernu nadváhu a chceli by ste s tým niečo spraviť, je najvyšší čas. Tak neváhajte a pusťte sa do toho.